Organik Süt

İşlem görmemiş, faydalı bakterileri UHT işlemi vb yöntemler ile yok edilmemiş, yoğurt olabilen süt ve %100 organik süt mamülleri satmaktayız.

doğal organik süt

Organik Doğal Çiğ Süt

Organik süt, çiftlik hayvanlarından elde edilen ürünler olarak tanımlanabilir. Burada sütü elde edeceğiniz hayvanın bakımı ön plana çıkmaktadır. Keçi sütü, Manda Sütü gibi organik süt ürettiğimiz hayvanların itina ile bakımı yapılmalıdır. Organik süt ile konvansiyonel yani işlenmiş süt arasında bazı farklılıklar bulunmaktadır. Bunlar;

 • Günlük çiğ süt antibiyotik tedavisi görmemiş hayvanlardan elde edilmelidir.
 • Organik süt üreme için hormon verilmemiş hayvanlardan üretilmelidir.
 • Ve günlük süt yılın en az 120 gününü meralarda geçiren hayvanlardan elde edilmelidir.

Bu farklılıklar ihmal edilebilirmiş gibi görünebilir, ancak dünyadaki tüm fark bu şekilde yaratılabilir. İşlenmiş süt üretmek için bazı süt firmaları çılgınca organik süt üretmek için inek ya da keçi yetiştirme uygulamaları yapmaktadır. Bu durum bazı fabrikalar için asgari gereklilikleri karşılıyor ve buna iyi diyorlar. Fakat organik süt üretmek için ineklere gereğinden çok otlak zamanı verilir ve süt kalitesini artıran besin yönünden zengin olan otlardan beslenirler. Eski bir yanılgı vardır. Bir süt, temel gereksinimleri karşıladığı sürece organik etiketi kullanabilir. Bu yanlış bir düşüncedir. Bu nedenle, sütünüzün kökeni hakkında daha derinlemesine araştırma yapmak iyi bir fikirdir, böylece ne elde ettiğinizi, nereden geldiğini ve ineklerin nasıl yetiştirildiğini bilirsiniz.

RBST olarak da bilinen sentetik sığır büyüme hormonu, geleneksel süt çiftliklerinde bile giderek daha az yaygınlaşırken, organik seçerken RBST içermeyen süt aldığınızı her zaman bilirsiniz. Ayrıca, geleneksel sığırlar genel olarak organik sığırlarda kullanılmayan bir uygulama olan üreme amaçlı üreme hormonlarına maruz bırakılır. Bu, organik sığır yetiştirmenin daha pahalı bir girişim olduğu anlamına gelir. Doğal olarak da organik süt ve günlük süt fiyatları biraz daha pahalıdır. Fakat organik süt içmenin faydaları düşünüldüğü zaman fiyatı biraz geri planda kalmaktadır.

Organik Sütün Faydaları

 1. Organik Süt = Sağlıklı Çocuklar

Süt, çocuklara güçlü kemikler ve sağlıklı kaslar oluşturmak için ihtiyaç duydukları besinleri ve vitaminleri sağlamaya yardımcı olmaktadır. Ancak bütün sütler eşit olarak üretilmez. Organik süt daha fazla besin içeriğine sahiptir ve hiçbir antibiyotik, sentetik büyüme hormonu veya tartışmalı pestisit içermez.

Organik inekler daha mutlu ve daha sağlıklıdır, bu da daha besleyici süt ve daha sağlıklı bebekler ve çocukların oluşmasını sağlar. Günlük çiğ süt seçerek, ailenizi kimyasal kirletici maddelere maruz bırakmadan, sütün besleyici faydalarını alabilirsiniz.

Çok sayıda çalışma, organik sütün, organik olmayan sütten daha yüksek bir besin içeriğine ve daha sağlıklı omega-3 yağ asitlerine ve daha fazla hastalıkla mücadele eden antioksidanlara sahip olduğunu bulmuştur. Organik inekler insani koşullarda yetiştirilir ve sağlıklı diyetler yerler, böylece organik sütünüze antibiyotik, sentetik büyüme hormonu veya tartışmalı pestisitler olmadan servis edilebilir.

 1. Omega-3 Yağ Asitleri açısından zengindir.

Omega-3 ve Omega-6, sağlıklı olmamız gereken temel yağ asitleridir, ancak vücudumuz onları doğal olarak üretmez, bu yüzden diyetlerimizden elde etmeliyiz. Günlük çiğ sütte omega-3 yağ asitleri bulunur ve vücudumuzdaki dengeyi korumaya hastalıklardan kurtulmaya  yardımcı olur.

 1. Günlük Süt antioksidan ve mineraller içerir.

Organik süt, organik olmayan sütten daha yüksek oranlard besin mineralleri ve antioksidanlar  demir, E vitamini, selenyum ve karotenoidler gibi besinler içermektedir. Antioksidanları yüksek olan yiyecekler - organik süt gibi - vücudumuzun koroner hastalıklara ve bazı kanserlere katkıda bulunabilecek hücrelerde oksidatif hasara neden olan serbest radikallerle savaşmasına yardımcı olur. Yani kanser karşısında organik süt bir savaşçıdır.

Organik süt çoğu mağazada genellikle normal sütten daha pahalıdır. Bazı tüketiciler, yalnızca sağlık nedeniyle, organik süt için fazladan para ödemenin normal olduğuna inanmaktadır.

Çiğ inek sütü satışı iki şekilde gerçekleşir.

 1. birincisi üretimi kendiniz yapmanız kaydıyla
 2. İkincisi ise üretimi yapmadan doğrudan alıp satmak yoluyla olur.

Dolayısıyla üretime Siz yapacaksanız bunun için temizlikten ağri belgeniz olması gerekmektedir ve bunun gibi belli başlı belgelere ihtiyaç duyulmaktadır Bu belgeleri elde ettikten sonra üretim aşamasına aşmış olursunuz sonrasında ise çiğ sütün satışı nasıl olur konusuna döneceğiz Öncelikle çiğ süt satışında en önemli Kriter sağım yapıldıktan hemen sonra sütün 4 dereceye kadar düşürülür Soğuk zincir Bankası'nı kırmadan müşteriye teslim etmeyi gerektirir süt ortalama 30-35 derecede ilk üretim olur ve Bu üretimden sonra içerisindeki bakteriler çoğalmaya başlar ve Mümkün Mertebe en kısa zamanda bu bakterilerin yayılmasını engellemek için sütün 4 dereceye sabit yenmesi gerekir Eğer ki 4 dereceye sabitlenirse içerisindeki bakteriler çoğalmaz ve olduğu şekilde sabit kalır Böylelikle sütün içerisindeki tat ve lezzet konulmuş olur 30 derecede bırakılırsa veya daha düşük derecelerde ancak 4 derecenin üzerinde olmak kaydıyla muhafaza edilmezse o zaman içerisindeki bakteriler çoğalır ve süt belli bir süre sonra bundan dolayı sütün üretilmesi de dağıtılması da ince bir hassasiyet gerektirir ve bu ince hassasiyet neticesinde kaliteli süte ulaşmış olursunuz Bizler kasabadan.com  olarak sizlere kaliteli sütü teslim edebiliriz

Günlük şişe süt açıldıktan sonra kaç günde tüketilmeli?

Günlük Süt Daha Uzun Bir Raf Ömrüne Sahiptir

Organik sütün normal sütün üzerinde büyük bir avantajı raf ömrüdür. Organik süt markalarının çoğu çok yüksek sıcaklıklarda (yaklaşık 280 F) sterilize edilir, bu nedenle iki aya kadar sürebilir. Düzenli pastörize süt sadece 165 F veya daha düşük bir sıcaklığa ısıtıldığı için, aynı uzun raf ömrüne sahip değildir. Öte yandan, yüksek sıcaklıkta sterilizasyon sütü daha tatlı hale getirebilir. Bu, tat tercihlerinize bağlı olarak, artı veya eksi olabilecek bir şeydir. Eğer buzdolabınızda sütün kötüye gitmesinden endişe ediyorsanız, organik süt size para kazandırabilir çünkü çok daha uzun süre kullanılabilir.

Keçi sütünün faydaları nelerdir?

Keçi sütü, inek sütüne ve diğer alternatiflere göre besleyici olduğu bir çok bilim insanı tarafından onaylanmaktadır.

 • Keçi sütünün bilinen en büyük özelliği anne sütüne en benzer içeriklere sahip süt olmasıdır.
 • Keçi sütü bir çok sağlık sorunlarının yaşanmasına karşın önlem olarak bebeklere verilebilir.
 • 1 yaştan itibaren anne sütünün yetmediği durumlarda keçi sütü bebeklere verilebilir.
 • Günlük keçi sütü hastalıklardan korunmaya yardımcı olmaktadır. Hastalıklara sebep olabilecek bakterilere karşı vücudun dirençli olmasına yardımcı olur.
 • Keçi sütünün sindirilmesi inek sütüne göre daha kolaydır.
 • Ve en önemlisi alerji riski az olan bir besin değeridir.
 • Keçi sütü sağlıklı bir cilde sahip olmak için çok önemlidir.

Günlük keçi sütü içerisinde bulunan yağ asitleri sayesinde cilt kendini daha kolay yeniler. Bunlar cildinizi yumuşak tutan nemlendirici özelliklere sahiptir ve yüksek A vitamini seviyeleri genel cilt sağlığını iyileştirir ve sivilce ile savaşır. Keçinin sütü de insanlara benzer bir pH seviyesine sahiptir, bu da bakterileri uzak tutarken cilt tarafından daha az tahriş olabileceği anlamına gelir. Ayrıca ölü deri hücrelerinden kurtulup cildinizi aydınlatan bol miktarda laktik asit vardır.

Keçi sütünde bulunan kalsiyum ve protein miktarı anne sütünde bulunan besin değerlerinden en az 4 kat daha fazladır.

Bu yüzden günlük keçi sütü ve organik süt alırken bize uğramadan alışveriş yapmayın.

Süt içmenin faydaları nelerdir?

Ulusal Süt Konseyi'ne göre, süt sağlığımıza fayda sağlayan dokuz temel besin maddesi ile doldurulur:

 • Kalsiyum: Sağlıklı kemikler ve dişler oluşturur; kemik kitlesini korur.
 • Protein: Enerji kaynağı olarak işlev görür; kas dokusu oluşturur / onarır.
 • Potasyum: Kan basıncının dengesini korumaya yardımcı olur.
 • Fosfor: Kemikleri güçlendirmeye ve enerji üretmeye yardımcı olur
 • D Vitamini: Kemiklerin korunmasına yardımcı olur
 • B12 Vitamini: Sağlıklı kırmızı kan hücrelerini ve sinir dokusunu korur
 • A vitamini: Bağışıklık sistemini korur; normal görme ve cildin korunmasına yardımcı olur.
 • Riboflavin (B2): Yiyecekleri enerjiye çevirir
 • Niasin: Şekerleri ve yağ asitlerini metabolize eder

Ayrıca çiğ süt;

 • İşlem görmemiş süttür.
 • Kolaylıkla yoğurt mayalanabilen süttür.
 • Yağ gibi besin değerleri yüksek vitaminleri içerisinde barındıran süttür.
 • Süt içerisinde bulunan bütün minerallerden ve proteinlerden maksimum seviyede yararlanmak için üretilen süttür.
 • Çiğ süt genellikle evde yoğurt yapmak için alınır.

Süt firmaları arasında günlük süt fiyatları açısından en makul fiyatları size sunan firmamız ile iletişime geçerek günlük süt, organik süt, çiğ süt, manda sütü, keçi sütü hakkında daha fazla bilgi edinerek sipariş verebilirsiniz.

Organik kalın..

 

Uzmanından ...

VIEW ALL
TOP